Najszybsza winda świata

Kolejny rekord prędkości osiąganej przez windę został pobity. Najszybsza winda na świecie znajduje się w Chinach i osiąga prędkość 73,8 km/h, czyli 18 metrów na sekundę!

Winda została zainstalowana w Szanghaju, w 632 metrowym drapaczu chmur Shanghai Tower Unit OB-3 w czerwcu 2016 roku. Pokonuje ona 121 pięter w zaledwie 55 sekund. Winda ma udźwig 1600 kg, a jej kabina jest przystosowana do przewozu max. 21 osób. Dźwig zaprojektowali inżynierowie z Japonii. W grudniu 2016 roku światowy rekord prędkości windy z Szanghaju został potwierdzony przez wpis w Księdze Rekordów Guinness’a.

W ostatnich latach bicie rekordów prędkości w branży dźwigowej znacznie przyśpieszyło. Jest to spowodowane rosnącą liczbą inwestycji w drapacze chmur realizowanych w dynamicznie rozwijających się, największych metropoliach świata. W takich budynkach urządzenia o maksymalnej sprawności są niezbędne, jak krwiobieg w organizmie człowieka. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że w jednym wysokościowcu pracuje zazwyczaj kilka tysięcy ludzi, nie licząc gości, co wymaga stosowania efektywnych systemów wspomagających przepływy ruchu osobowego i towarowego oraz wymusza ciągłe ich doskonalenie.