Schody do nieba

Nie dworzec, czy hipermarket, ale uroczy kanion, pełen monumentalnych form skalnych, do których można dotrzeć …na najdłuższych na świecie ruchomych schodach.

W chińskiej prowincji Hubei, w centralnej części Chin, w jednej z lokalnej atrakcji Enshi Grand Canyonin Enshicity zamontowano najdłuższe schody ruchome na świecie. Liczą one ponad 688 metrów. Podróż od podnóża góry do docelowego punktu widokowego trwa 18 minut i kosztuje 20 juanów, czyli niecałe 12 zł.

Ruchome schody zaprojektowano i zbudowano, ze względu na ukształtowanie terenu, w kształcie elipsy oraz zgodnie z zasadami ekoprojektowania. Drewniana zabudowa metalowo-szklanej konstrukcji schodów wykonana została z lokalnego drewna, a po zakończeniu budowy całą konstrukcję obsadzono specjalnie dobranymi gatunkami górskiej roślinności. Koszt całego projektu, w przeliczeniu na na naszą walutę zamknął się kwotą ok. 18,5 miliona złotych.


Schody są w stanie przewieźć 7 300 turystów w ciągu godziny, a ich roczna wydajność w tym zakresie szacowana jest na ok. 700 000 osób.

Źródło: jiangsu.china.com.cn