Wrocławska winda paciorkowa

Czy wiecie, że w naszym mieście jest winda paciorkowa, która służy mieszkańcom już dobrych kilkadziesiąt lat? To unikat w skali całego kraju. Podobnych wind można znaleźć w Polsce zaledwie kilka.

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich i komfortowych wind, które w mgnieniu oka przewiozą nas na żądany poziom, jednak w wielu miejscach wciąż można znaleźć stare bądź bardzo stare instalacje dźwigowe, które przypominają, jakie standardy technologiczne obowiązywały w przeszłości. Winda, którą prezentujemy dzisiaj to tzw. winda paciorkowa, zwana inaczej windą paternoster (nazwa powstała od skojarzenia z mniszym sznurem modlitewnym). Jej konstrukcję i zasadę działania można obejrzeć na załączonym filmie i animacji. Na naszych terenach dźwigi takie instalowano jeszcze przed drugą wojną światową. Obecnie urządzenie to, choć nadal jest eksploatowane, uważać można za zabytek techniki – winda jest wolna, a korzystanie z niej wymaga zwiększonej uwagi i wiąże się z nieco większym ryzykiem, niż w przypadku współczesnego dźwigu.

Windę możemy obejrzeć na żywo odwiedzając budynek Banku Zachodniego WBK, znajdujący się na wrocławskim Rynku (dawny budynek Rumpa wybudowany w latach 30-tych XX w.). Ten 10-cio piętrowy obiekt jest opisywany w przewodnikach turystycznych jako jeden z najbardziej oryginalnych przykładów architektury modernistycznej w naszym mieście, więc jego odnalezienie nie powinno sprawiać kłopotu. Obecnie dźwig służy wyłącznie pracownikom i nielicznym klientom banku.

Wykaz wind paciorkowych działających jeszcze w Polsce, Europie i na świecie można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej: windy paciorkowe.